Na czym polega leasing konsumencki samochodu?

Leasing, jako forma finansowania samochodu, zazwyczaj kojarzony jest z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednak nie jest to usługa ograniczona tylko do firm - dostępny jest również leasing konsumencki. W tym artykule dowiesz się jak działa i w jakich sytuacjach może okazać się korzystnym rozwiązaniem.

Popularność leasingu w firmach wynika z tego, że nie zmniejsza on zdolności kredytowej podmiotu, a dodatkowo pozwala zmniejszyć odprowadzane podatki, za sprawą odliczenia podatku VAT oraz odpisów amortyzacyjnych. W przypadku leasingu konsumenckiego wygląda to nieco inaczej, ale nadal może być opłacalne.

Kto jest właścicielem leasingowego auta?

Przede wszystkim powinieneś pamiętać, że w trakcie trwania leasingu konsumenckiego właścicielem samochodu pozostaje firma leasingowa. To ona jest wpisana do dowodu rejestracyjnego oraz ona dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Sytuacja ta zmienia się dopiero wtedy, gdy dojdzie do wykupu samochodu.

Po zakończeniu okresu leasingowego (tj. po spłaceniu ostatniej raty leasingowej) istnieje możliwość wykupienia samochodu. Jeżeli śledzisz rynek aut używanych, pewnie wiesz, jak dużo jest na nim ofert aut poleasingowych. To właśnie pojazdy po takiej formie finansowania, jednak nie wykupione przez leasingobiorce. Istotne dla ciebie jest to, że masz prawo pierwokupu samochodu, który użytkowałeś w ramach leasingu, a jego cena często jest symboliczna.

Kiedy warto zainteresować się leasingiem konsumenckim samochodu?

Jeżeli nie masz wystarczających oszczędności, aby kupić auto za gotówkę, tradycyjnie możesz się wspomóc kredytem - albo zwykłym gotówkowym, albo dedykowanym, samochodowym. Przeszkodą może jednak okazać się zdolność kredytowa. Obecnie banki coraz ostrożniej podchodzą do potencjalnych klientów. Często powodem odmowy kredytu będzie albo niewystarczający dochód, albo jego niestabilne źródło (np. umowa cywilnoprawna zamiast umowu o pracę) lub inne zobowiązania ciążące na występującym o kredyt.

Gdy bank powie ci nie, sprawdź czy leasing konsumencki nie rozwiąże twoich problemów. Przy takim rozwiązaniu zazwyczaj będziesz miał większą zdolność kredytową, co w praktyce oznacza, iż kupisz sobie droższe auto. Co ciekawe - ta cała transakcja nie trafi do twojej historii kredytowej, nie będzie więc wpływać na szanse na ewentualną kolejną pożyczkę.

Obowiązki w ramach leasingu konsumenckiego

Z racji tego, że w ramach leasingu to nie ty jesteś właścicielem samochodu, ale firma leasingowa, jesteś zobowiązany do stosowania się do pewnych obostrzeń. Główne dotyczy ubezpieczenia - będziesz musiał wykupić nie tylko OC, ale też AC. Jest jednak szansa, że firma udzielająca ci leasingu ma umowy z partnerami od ubezpieczeń i te zaoferują ci korzystne stawki. Jednak jest tu pewien haczyk - ubezpieczenie nie jest na ciebie, ale na leasingodawcę, więc nie budujesz sobie historii OC i AC. Z drugiej strony ew. wypadek również nie obciąży twojej kroniki w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym.

Bardzo istotnym ograniczeniem, na które również trafisz w leasingu konsumenckim samochodu, jest roczny limit kilometrów. Podpisując umowę określasz, ile maksymalnie przejedziesz samochodem w ciągu roku. Jest to parametr elastyczny, jednak wiąże się z kosztem miesięcznej raty. Tak więc możesz zwiększyć limit kilometrów, jednak zapłacisz przez to więcej za samochód. Wynika to z tego, że po zakończeniu okresu leasingowania wartość auta będzie tym mniejsza im większy będzie miał on przebieg.

Z własności pojazdu po stronie leasingodawcy wynika jeszcze jeden aspekt - jeżeli dojdzie do kradzieży auta lub zostanie ono zniszczone, umowa wygaśnie, a ty zostaniesz bez samochodu i prawa pierwokupu.

Warto czy nie?

Leasing konsumencki jest popularny na Zachodzie, u nas jednak wciąż dominują inne formy finansowania zakupu lub użytkowania samochodu. Jednak wydaje się on ciekawą formą uzupełnienia oferty dealerów i coraz więcej osób także w naszym kraju decyduje się na skorzystanie z takiej usługi. Sam koszt leasingu konsumenckiego w porównaniu z kredytem samochodowym wypada różnie. To już jest kwestia indywidualnych kalkulacji, więc zanim podejmiesz decyzję, sprawdź u doradcy kredytowego i w firmie leasingowej, ile konkretnie zapłaciłbyś miesięcznie za dane auto.